27 lipca 2016

Jak tanio podróżować? Cz. 1 -dojazd


Ponieważ post wyszedł długi podzielę ten temat na kilka osobnych wpisów ;)
Zawsze lubiłam wycieczki i zwiedzanie nowych miejsc. Zwłaszcza wyjazdy zagranicę wydawały się najatrakcyjniejsze. Jako dziecko myślałam, że wyjazd poza Polskę wiąże się z ogromnymi kosztami, a lot samolotem to już w ogóle zarezerwowany jest jedynie dla bogaczy.
Naiwność dziecka zniknęła, ale chęć podróżowania pozostała. Wyjeżdżając gdzieś nie korzystam z ofert biura podróży, bo nie lubię robić tego, co inni  każą :P Organizując sobie samemu wyjazd, możemy zobaczyć to, co chcemy, kiedy chcemy, jak chcemy i za ile chcemy. I na tym ostatnim chciałabym się dzisiaj skupić. 


Dojazd- zazwyczaj dojechanie do celu jest największym wydatkiem. Tutaj mamy kilka opcji do wyboru

1) Zasada pierwsza- czym wcześniej zaczniesz planować swój wyjazd, tym będzie tańszy. Cena biletów, czy to autobusowych czy lotniczych zazwyczaj jest o wiele niższa na kilka miesięcy przed wyjazdem.
2) autostop- najtaniej, ale nie do końca bezpiecznie. Sama nie mam doświadczenia w jeździe autostopem, więc nic nie podpowiem.

3) Autobus. Dużo zależy od tego jak daleko zmierzasz, jeżeli chcesz pojechać do sąsiedniego kraju, bez problemu możesz pojechać autobusem. Polski bus ma dosyć tanią ofertę biletów do stolic europejskich takich jak Berlin, Wiedeń czy Bratysława. Można kupić bilet za kilka złotych, jednak trzeba trochę na niego „zapolować”. Pierwsze bilety na dany przejazd są najtańsze, ale co zrobić skoro nie wiemy kiedy strona wystartuje z nową sprzedażą? Wystarczy spojrzeć w kalendarz na stronie Polskiego busa i zobaczyć do jakiej daty możliwa jest zakupy biletów. Na szybko spojrzałam, że w tej chwili kalendarz jest dostęony do 30 września, oznacza to tyle, że sprzedaż biletów na październik powinna zacząć się ok. 15 września. Aby ułatwić sobie sprawę warto polubić ich stronę na FB, w trakcie rozpoczęcia sprzedaży biletów pojawi się powiadomienie. Jeżeli uda wam się upolować bilet, ale cena np. powrotnego biletu jest dla Was zbyt wysoka, spróbujcie kupić bilet do kolejnej miejscowości, do jakiej jedzie dany kurs. Może okazać się, że bilety będą tańsze. Czyli np. Wracacie z Bratysławy do Katowic, ale cena wam nie odpowiada, sprawdźcie cenę biletu Bratysława- Częstochowa. Cena może być niższa, a wy i tak bez problemu wysiądziecie w Katowicach ;)
4) Samolot. Najszybciej i najwygodniej jest polecieć samolotem. I tutaj znowu patrz punkt 1. Rezerwując lot dostatecznie wcześnie, będzie on o wiele tańszy, niż jakbyś rezerwował go np. miesiąc przed wylotem. Aby zaoszczędzić na locie warto przyjrzeć się ofercie tańszych linii lotniczych jak Wizz air czy Ryanair. Poza tym warto śledzić na FB takie strony jak np. Fly4Free, gdzie niemal codziennie dostawać będziecie powiadomienia na temat korzystnych ofert. Jeżeli masz możliwość kombinuj z datą, czasami może okazać się, że ten sam lot jeden dzień wcześniej lub później jest o kilkadziesiąt złotych tańszy. Jeżeli jedziesz zwiedzać kraj, do którego ludzie często jeżdżą na tak zwany plażing ;) wejdź w ofertę lotów czarterowych biur podróży, np. Tui, często znajdziesz tam tanie loty, bez przesiadek, z bagażem rejestrowanym w cenie ;) Taka rada odnośnie bagaży rejestrowanych, jeżeli jedziecie w kilka osób na wyjazd, a wiecie, że nie starczy wam miejsca w bagażu podręcznym, warto wykupić jednej bagaż rejestrowany, do którego spakujecie się wszyscy, a cena będzie rozłożona na kilka osób.
5) Bla bla car- portal, który umożliwia nam zabranie się z kimś samochodem. Możemy też się ogłosić, jeżeli to my jedziemy gdzieś autem. Znalezienie pasażera będzie znacznie łatwiejsze. Dodatkowo zaoszczędzimy pieniądze :) Ceny zazwyczaj są niskie, a trasy najróżniejsze :) Również widnieją ogłoszenia dotyczące podróży zagranicznych.


Wyczekujcie kolejnych części odnośnie taniego podróżowania :)5 komentarzy:

 1. ja bardzo polubiłam jazdę polskim busem:D tanio szybko komfort:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się ;) ceny naprawdę są niskie

   Usuń
  2. pamiętam jak porównywałam ceny do poznania. busem 18 zł. pociągiem 50 zł...

   Usuń
 2. Ze znajomymi też postawiłyśmy na Polskiego Busa, z Łodzi do Gdańska 20 zł w jedną stronę, jak tu nie skorzystać? ;)
  _________________
  pisane-atramentem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny są konkurencyjne :) i na dodatek mają dużo kursów :)

   Usuń

Miło, że jesteś! ♥
Zawsze odwiedzam moich czytelników :)
Zaobserwowałaś/eś? Powiadom mnie w komentarzu!